برنج ایرانی

برنج ایرانی روی سفره خارجی ها

برنج ایرانی روی سفره خارجی ها ، به گزارش مرکز بازرگانی تضمین ترخیص به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سیداسماعیل یزدان‌پناه مدیرعامل مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل، با بیان اینکه نخستین محموله برنج به ظرفیت ۲۵تُن به کشور امارات صادر شد که ۲۲تُن برای کشور کانادا بود، گفت: در حال آماده‌سازی صادرات برنج به کشور هم سوئد هستیم

و با بیان اینکه دو محموله دیگر برنج با درخواست مجدد کشور امارات در آینده نزدیک مهیا می‌شود، افزود: نخستین محصول خود را برای هموطنان سیل‌زده سیستان و بلوچستان هم ارسال کردیم.

یزدان‌پناه گفت: این کارخانه با بودجه بیش از ۳۰میلیارد تومان با داشتن امکانات لجستیکی، آزمایشگاهی و همکاری با موسسات تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان و آزمایشگاه‌های تخصصی برنج با داشتن سه خط تولید قابلیت تأمین حدود ۴۰۰هزار تُن برنج سفید در سال و ارسال آن به سراسر کشور و سایر نقاط دنیا را دارد.

مدیرعامل مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران افزود: در این مجموعه توانستیم زمان ۲۰روزه را به ۲۰دقیقه کاهش دهیم و با ایجاد دفتر گمرک و پنجره واحد برای امکان‌سنجی بازار‌های کشور‌های دیگر گام‌های اساسی برداریم.

یزدان‌پناه با بیان اینکه نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون کشاورزی خانه ملت اهتمام ویژه به خرج دهند تا زمین‌های کشاورزی به ویلا تبدیل نشود،گفت: پس از قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان می‌خواهیم ضایعات برنج را به ارزش افزوده تبدیل کنیم و با فرآوری ضایعات درآمد حاصل شود

صادرات برنج، آموزش صفر تا صد. محصول برنج با کد تعرفه  (HS Code) به شماره ۱۰۰۶ در گمرک جهانی شناخته می شود. برنج از جمله غلات پرمصرف در جهان به حساب می آید که تقریبا یک دوم جمعیت جهان برنامه ی غذاییشان به این محصول وابسته است و این موضوع از مهم ترین دلایلی است که سبب شده صادرات برنج از گزینه های مد نظر تاجران باشد و صادرات آناز جمله پرسودترین محصولات غیرنفتی به حساب آید. در ادامه با مرکز بازرگانی تضمین ترخیص همراه باشید تا صفر تا صد مراحل صادرات برنج را بررسی نماییم

صادرات برنج | آموزش صفر تا صد

انواع برنج صادراتی

برنج دارای تنوع گسترده ای است اما شاخص ترین انها برنج باسماتی است . سهم عمده صادرات برنج ایران شامل برنج سفید است عمده واردات برنج خارجی در ایران برنج باسماتی است البته نه نوع مرغوب ان. به طور سنتی در جنوب آسیا کشت می شود.

برنج سفید ایرانی چندین برابر قیمت کالای وارداتی آن ارزش گذاری می شود و طرفداران مخصوص به خود را دارد . برنج به دلیل حجم تولید یک میلیون تنی ان ظرفیت صادرات را دارد و با توجه به خواصی مانند سرشار بودن از ویتامین های دسته B و هیدرات کربن است.

بیشترین حجم صادرات برنج ایران مطلق به طارم هاشمی بوده است.

بررسی بازارهای صادراتی

هند بزرگترین صادرکننده برنج در جهان است. این کشور ۷, ۳۹۹,۱۶۱ هزار دلار صادرات برنج دارد و در بازار جهانی سهم ۲۸ درصدی دارد. تایلند با ۵,۵۷۱,۰۲۹ هزار دلار و ۲۱ درصد در رتبه ی بعدی قرار دارد.

در خاورمیانه کشورهای عراق، امارات، عمان، ترکیه، یمن، سوریه، قطر، کویت و عربستان دارای پتانسیل صادراتی بالایی برای برنج می باشند.

افغانستان نیز در جنوب آسیا مقصد صادراتی مناسبی محسوب می شود.

این محصول در کشورهای آفریقا نیز بازار خوبی دارد و به ساحل عاج، موزامبیک و سومالی صادرات برنج زیادی انجام می شود.

صادرات برنج به روسیه هم می تواند مورد توجه تاجرین قرار بگیرد.

بازار صادراتی برنج در عراق، امارات، ترکیه، افغانستان و آذربایجان اشباع شده است و صادرات به این کشورها نمی تواند سود مورد نظر تاجرین را داشته باشد. در مقابل کشورهای چین، عمان، تاجیکستان، سوریه، قطر و کویت بازاری با پتانسیل بالا برای صادرات برنج را داراست.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات این محصول با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان را کشورها چین، سوریه و قطر دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با ترکمنستان دارد.

بازار ژاپن بیشترین ظرفیت تقاضا را برای صادرات برنج دارد.

چین بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۹۹٫۴ هزار دلار است.

صادرات برنج را از کجا باید شروع کرد؟

برنج از مهم ترین غلات و اقلام غذایی جهان است که برای نیمی از جمعیت جهان به عنوان یک غذای اصلی به شمار می آید . ده ها هزار نوع برنج در جهان وجود دارد که به طور کلی در دو گروه برنج «جاپونیکا» با نام علمی Oryza sativa japonica و برنج «ایندیکا» با نام علمی sativa indica جای میگیرند .

از گونه های ایرانی برنج میتوان به طارم ، چرام ، دابو ، صدری(انواع دم سیاه ، دم زرد ، دم سرخ) ، بینام ، علی کاظمی و.. اشاره نمود.

صادرات برنج ایرانی

میزان کشت برنج در ایران — رتبه اول: استان مازندران(۹۳۸۷۳۰٫۱۹) – رتبه دوم: استان گیلان(۷۴۱۲۴۱٫۹) – رتبه سوم: استان گلستان (۲۲۹۴۵۴٫۹۹) – رتبه چهارم: استان فارس (۲۲۶۲۹۶٫۷۲) از نظر میزان تولید قرار دارند .

در استان های مازندران و گیلان برنج مرغوب و در استانهای دیگر برنج های پرمحصول کشت می‌شود. در پارس‌ آباد مغان اغلب ارقام باکیفیت از لحاظ غنی بودن عناصر غذایی ( آهن، روی، کلسیم و… ) به علت گرم سیر بودن منطقه نسبت به سایر مناطق کشور از رتبه خاصی برخوردار میباشد . همچنین برنج بومی لنجان نیز از جمله برنج‌های معطر است که به نام برنج لنجان معروف بوده و در استان اصفهان یافت می شود.

صادرات برنج ایرانی به عراق

آیا می دانید صادرات برنج ایرانی که از ایران به عراق صادر می گردد چگونه امکان پذیر است؟

یکی از محصولات بسیار پرطرفدار و صادراتی ایران که جایگاه خاصی در صادرات به خصوص در میان کشورهای منطقه از جمله عراق پیدا کرده است برنج ایرانی می باشد. برنج های ایرانی انواع و اقسام مختلفی دارد از مرغوبترین این گونه برنجها برنج شمال بوده که منطقه مازندران به دلیل دارا بودن ویژگی خاص اقلیمی سهم به سزایی را در صادرات این نوع برنج ها به خود اختصاص داده است. کشور عراق به دلیل همجواری با ایران همواره در زمره کشورهایی بوده که از این محصول استقبال نموده است و سهم عمده ای در واردات آن به کشور خود دارد.

ناگفته نماند از بهترین و پرطرفدارترین نوع برنج برای صادرات از محصول طارم باید یاد کرد.

صادرات برنج ایرانی به ارمنستان

صادرات انواع برنج ایرانی از ایران به ارمنستان چگونه و در چه شرایطی میسر خواهد گشت؟

استان مازندران به عنوان یکی از استانهای ایران با جاذبه های خاص و بی نظیرش و آب وهوای معتدل و با میانگین بارش خوب سالیانه همواره یکی از قطب های مهم صادرات انواع محصولات کشاورزی و همچنین برنج بوده است. کشت برنج در این استان انواع و اقسام مختلفی را شامل می شود و نوع طارم آن به لحاظ عطر،طعم و شکل ظاهری،نسبت به دیگر انواع آن معروفیت خاصی دارد. برنج مازندران نه تنها برای اقوام ایرانی بلکه برای بسیاری از کشورها به خصوص برای همسایگان ایرانی مسیر خود را یافته است و مورد پسند خیلی از آنان قرار گرفته است.

کشور تاریخی و کوچک ارمنستان از دیر باز در زمینه های مختلف روابط و مناسبات تجاری با ایران داشته و در کنار سایر این مناسبات و تجارتها اسقبال ویژه ای نیز از این محصول بی نظیر به عمل آورده است.

شرایط صادرات برنج ایرانی به روسیه

شرایط صادرات برنج ایرانی به روسیه تابع ظرفیت های اقتصادی کشور است که تحت تاثیر رشد اقتصادی طرفین است.

منظور از ظرفیتهای اقتصاد، قابلیتهای بالقوه ای است که یک کشور از آنها برخوردار بوده و این قابلیتها می توانند به عنوان مولفه های اصلی در رشد اقتصادی آن موثر باشند. کشورهای مختلف به لحاظ موقعیت جغرافیایی، ترکیب سنی و جنسیتی جمعیت، میزان برخورداری از منابع طبیعی و شرایط اقتصادی همسایگان و سایر مؤلفه ها با یکدیگر متفاوت اند و این تفاوتها در تعیین وضعیت معیشت و رفاه ساکنان آنها موثرند.

ما در ایران به دلیل شرایط طبیعی قدرت تولید محصولات مختلف از جمله برنج مرغوب را دارا هستیم. ظرفیت اقتصادی ایران، در عملکرد صادرات برنج تاثیر داشته، اما تنها مولفه تعیین کننده نیست، زیرا در موارد زیادی کشورهایی که از ظرفیت نسبی مناسبی برخوردار بوده اند، عملکرد ضعیفی در حوزه صادرات به نمایش گذاشته اند و در مقابل، کشورهای متعددی هستند که از هیچ مزیت طبیعی و اقلیمی برخوردار نیستند و عملکرد اقتصادی مناسبی دارند.

اگر قصد صادرات برنج به روسیه را دارید ما در مرکز بازرگانی تضمین ترخیص این توانایی را داریم که مشاور و مجری شما در این زمینه باشیم

شرایط صادرات برنج ایرانی به آلمان

آیا صادرات برنج ایرانی به کشور آلمان سهمی در چرخه اقتصادی تجار ایرانی دارد؟

تجارت خوب به این معنی نیست که بتوانیم در برهه اول میزان سود و منفعت را برای خود متصور شویم بلکه به این معنی است که بتوانیم اعتماد شرکای تجاری را برای خود به ارمغان بیاوریم حال اگر این شریک تجاری سهم و جایگاهی در میان قدرتمندان اقتصاد دنیا داشته باشد، فرآیند متصل سازی به بازار جهانی به درستی صورت پذیرفته است.

صادرات برنج ایران به آلمان اگر چه با دشواری های خاص خود همراه است اما حتی در سالهای اخیر و با وجود دشواریهای متعدد متوقف نشد و آلمان یکی از مقاصد مناسب برای برنج ایرانیست.

صادرات برنج ایرانی از ایران به قطر

چرا صادرات برنج ایرانی از ایران به قطر مورد توجه دولتمردان و بازرگانان قرار گرفته است؟

ایران در تمامی بخشهای مختلف به کشورهای حوزه خلیج فارس نگاه ویژه ای داشته و با قابلیت بسیار بالایش حضور پررنگی در عرصه های مختلف داشته است. صادرات دارو ، خودرو ، محصولات کشاورزی و . . . . . به این کشورها نمونه هایی از این نگاه ویژه می باشد.

یکی از از کشورهای مهم حوزه خلیج فارس قطر است که همانند تمامی کشورهای عربی، کشوری است مصرف کننده و ثروتمند. کشور قطر فرصتی مناسب برای ایران است تا بتواند به مثابه بسیاری از کشورهای دنیا، بازار قطر را در اختیار خود بگیرد. کیفیت برنج ایرانی برکسی پوشیده نیست و انواع این محصول پرطرفدار علاوه بر سایر کشورها به قطر نیز صادر میگردد. در طی دهه اخیر قطر جزو ثرتمندترین کشورهای جهان معرفی شده و ثروت های بادآورده خدادادی آن انگیزه تولید را کاهش و واردات و مصرف گرایی را افزایش داده است. در نتیجه کشور قطر پتانسیل بسیار بالایی جهت گسترش بازار برنج صادراتی ایران را داراست

مرکز بازرگانی فردوسی، نخستین مشاور جامع صادراتی است که با رویکردی نوین در حوزه ی صادرات محصولات داخلی، سهولت در واردات مواد اولیه و تجهیزات تولید کارخانجات و همچنین ارائه ی پلن های کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری برای اولین بار در ایران به کمک شما تجار و مدیران محترم آمده است.

مرکز بازرگانی تضمین ترخیص همواره در کنار شماست تا خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع ”صادرات برنج ایرانی ” با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *