ثبت سفارش

ثبت سفارش در واقع یکی از ضروری‌ترین مراحل واردات کالا است که حذف آن به‌هیچ‌وجه ممکن نیست. در حقیقت این مرحله پس از دریافت پروفورما و قبل از ورودکالا به گمرک باید انجام شود. انجام ثبت سفارش کالای وارداتی در سامانه جامع تجارت صورت می‌گیرد که با دریافت مجوز از سوی سازمان توسعه تجارت ممکن می‌شود.

در سال‌های گذشته تغییراتی در قوانین ثبت سفارش اعمال شده که باعث اهمیت بیش‌ازپیش این مرحله شود. به‌عنوان‌مثال این کار حتما باید قبل از ورود کالا به گمرکات انجام شود. سامانه ثبت سفارش کالا یا همان «ثبتارش» نیز از سال ۹۷ به سامانه جامع تجارت منتقل شد و از آن زمان، همه سفارش‌ها به‌صورت آنلاین ثبت می‌شوند. در ادامه این مطلب به معرفی توضیح مراحل انجام این امر برای کالای وارداتی و نحوه انجام این خدمت می‌پردازیم

مراحل ثبت سفارش

مرحله اول : خرید و ثبت سفارش کالا از فروشنده خارجی

خرید و ثبت سفارش کالا از فروشندگان خارجی از مهمترین مراحل واردات کالا میباشد، واردکننده در این مرحله با انجام مکاتبات لازم با فروشنده و نهایی کردن قیمت و شیوه حمل اقدام به دریافت پیش فاکتور از فروشنده خارحی نمونه و نهایتا سفارش خود را نهایی می‌کند.

مرحله دوم : آماده سازی مدارک ( پروفرما و پکینگ لیست )
در این مرحله از ترخیص کالا صاحب کالا می‌بایست مدارک مورد نیاز برای اظهار کالا در گمرک اعم از پروفرما اینوویس و پکینگ لیست را آماده نماید، عدم ارائه مدارک کامل میتواند فرایند ترخیص کالا را دچار مشکل و تاخیر نماید پس آماده سازی مدارک ترخیص کالا بسیار هم و ضروری می‌باشد.
مرحله سوم : اخذ ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت

شرط ترخیص کالا از گمرک داشتن ثبت سفارش کالا از سامانه جامع تجارت یا همان NTSW می‌باشد، واردکننده یا صادرکنندگان با دارا بودن کارت بازرگانی با حساب کاربری خود می‌بایست اقدام به اخذ کد ثبت سفارش گمرکی از این سامانه نمایند تا بتوانند فرایند ترخیص کالا از گمرک را در سریعترین زمان انجام دهند.

مرحله چهارم : درخواست تخصیص ارز از بانک مرکزی

پس از دریافت مجوز ثبت سفارش  باید اقدام به تخصیص ارز از بانک مرکزی بنمایید، شما باید با تشکیل پرونده در یکی از شعبات ارزی بانک های کشور درخواست خود را برای دریافت ارز نیمایی ارسال نمایید،این فرایند گاها تا ۲۰ الی ۳۰ روز کاری به طول می‌انجامد

مرحله پنجم : حمل کالا به ایران و ورود به گمرک
شما پس از دریافت ارز از بانک مرکزی و انجام حواله ارزی و پرداخت هزینه کالا به فروشنده باید کالای خود را به ایران حمل نمایید، حمل کالا میتواند توسط شرکت های حمل و نقل بین المللی به شیوه های هوایی، دریایی، زمینی و ریلی صورت پذیرد و کالا باید به گمرکات کشور وارد گردد.
مرحله ششم : گرفتن ترخیصیه از شرکت حمل و قبض انبار کالا
در این مرحله از ترخیص کالا پس از ورود کالا توسط شرکت حمل به یکی از گمرکات کشور شما باید با شرکت حمل و نقل و یا فورواردر خود تسویه حساب کنید و سند ترخیصیه بار خود را دریافت کنید به همراه بارنامه مستر و یا بارنامه هوس که توسط شرکت های حمل و نقل صادر می‌گردد.
مرحله هفتم : ثبت کالا در سامانه EPL و اخذ کوتاژ
یکی از مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرک ثبت کالا در EPL گمرک و دریافت کوتاژ می‌باشد، شما باید نوع کالا و اطلاعات دقیق بار خود را در EPL اظهار کنید تا نهایتا شماره کوتاژ که ۸ رقم میباشد برای شما صادر گردد، شما برای ترخیص کالای خود از گمرک نیازمند انجام دقیق این مرحله خواهید بود.
مرحله هشتم : تعیین مسیر
پس از اخذ شماره کوتاژ کالای شما بر اساس ارزیاب گمرک وارد یکی از مسیرهای ترخیص کالا در گمرک می‌شود، مسیرهای سبز، زرد و قرمز که به اینکه ارزش و کاربرد کالای شما چه می‌باشد این مسیرها مشخص می‌شود، به عنوان مثال کالاهایی که نیاز به مجوزات مخابرات و یا بهداشت داشته باشند در مسیر قرمر قرار خواهند گرفت.
مرحله نهم : واریز وجه گمرکی ( حقوق ورودی )

صاحب کالا پس از اخذ کوتاژ می‌بایست به صورت آنلاین اقدام به پرداخت هزینه های حقوق ورودی کالای خود به گمرک بنماید، البته بعضی از واردکنندگان مثلاً شرکت‌های تولیدی و یا افرادی که در ۲  سال حجم واردات بالایی داشته باشند می‌توانند در مراحل آتی هزینه‌های حقوق ورودی کالای خود را واریز نمایند.

مرحله دهم : واریز ۴درصد مالیات علی الحساب

واریز ۴ درصد علی الحساب به گمرک که بابت جلوگیری از فرار مالیاتی صاحبین کارت از واردکنندگان دریافت می‌گردد یکی دیگر از هزینه‌هایی می‌باشد که پرداخت گردد، این هزینه برابر است با ۴ درصد ارزش ریالی کالا + ارزش سیف حقوق ورودی کالا که مبنای ۴ درصد مالیات بر کارت خواهد بود.

مرحله یازدهم : اخذ مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کالا

متاسفانه ترخیص کالا از گمرکات ایران یکی از دشوارترین مراحل واردات کالا می‌باشد و این امر به خاطر مجوزهای بیشماری است که واردکننده نیاز دارد، پس از اظهار کالا و دریافت کوتاژ بر اساس نظر ارزیاب گمرکی شما ممکن است مجوزهایی نظیر استاندارد، وزارت دفاع،  مخابرات و … نیاز داشته باشید که باید توسط واردکننده دریافت گردد.

مرحله دوازدهم : گرفتن کد رهگیری از بانک عامل

پس از تامین ارزش شما توسط بانک مرکزی قبل از اینکه گمرک به شما اجازه ترخیص بدهد باید کد ساتا و یا کد خروج را از بانک مرکزی دریافت کنید، دریافت کد ساتا یک فرایند بانکی می‌باشد و معمولاً ترخیص کالای شما را با تاخیر مواجه می‌کند که این امر خارج از کنترل واردکننده گمرک و یا هر شخصی می‌باشد.

مرحله سیزدهم : محاسبه عوارض انبارداری

پس از ورود کالا به گمرک های کشور کالای شما در انبارهای گمرک نگهداری می‌شود، کالای شما اگر حتی ۱ روز در این انبارها نگهداری گردد شما باید هزینه آن را در قالب هزینه انبارداری پرداخت کنید، برای این امر باید قبض انبار خود را دریافت کنید و با توجه ابعاد بار، وزن بار و حجم بار شما و از همه مهمتر مدت زماتی که کالای شما نگهداری می‌شود هزینه انبارداری محاسبه می‌گردد.

مرحله چهاردهم : بارگیری کالا از گمرک

پس از پرداخت کلیه هزینه ها شما باید شماره ماشین که به گمرک برای بارگیری مراجعه می‌کند در سامانه EPL کنید و مشخص کنید که کالای شما پس از خروج و ترخیص به کدام انبار ثبت شده در گمرک ارسال می‌گردد.

مرحله پانزدهم : بررسی مجدد کالا از طرف دایره درب خروج گمرک

یکی از مشکلاتی که واردکنندگان کالا با آن درگیر هستند مشکلاتی می‌باشد که در درب خروج گمرک پیش می‌آید، در مرحله درب خروج قبل از خروج کالا از گمرک مجدد کلیه فرایندهای که تا لحظه خروج پشت سر گذاشته اید توسط کارشناسان گمرک بررسی و بازبینی می‌گردد، هر گونه بررسی مجدد در مرجله درب خروج می‌تواند روی هزینه ترخیص کالای شما اثر مستقیم بگذارد.

مرحله شانزدهم : خروج کالا و تحویل کالا به انبار ذکر شده در سامانه EPL
در صورتی که مشکلی در درب خروج گمرک پیش نیاید و کالای شما نیاز به بررسی و بازبینی مجدد نداشته باشد شما مجوز خروج قطعی بار از گمرک را خواهید گرفت و نهایتاً ماشینی که بار شما را بارگیری کرده است باید به آدرس انبار ثبت شده در گمرک که در EPL ثبت کرده اید ارسال شود و بار خود را دریافت کنید.