صادرات اسباب منزل

مقررات مربوط به ترخیص لوازم منزل ایرانیان مقیم خارج از کشور با معافیت (به استناد بند 6 ماده 37 قانون امور گمرکی )

لوازم خانه و اشیاء‌ شخصی مستعمل ایرانیان مقیم خارجه اعم از مسافر با گذرنامه عادی، خدمت یا سیاسی که مدت اقامت آنان درخارج یکسال یا بیشتر بوده و شش ماه آخر آن به طور متوالی باشد و جهت اقامت به ایران مسافرت نمایند و لوازم خانه و اشیاء‌ مستعمل اتباع خارجه که برای اقامت به ایران وارد می شوند مشروط براینکه :

الف – لوازم و اشیاء مزبور از کشور محل اقامت مسافر حمل و یکماه قبل تا نه ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسد مگر در موارد فرس ماژور (حوادث غیرمترقبه) به تشخیص کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی.

ب – لوازم و اشیاء‌ مزبور با وضع و شئون اجتماعی آنان مناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد.

ج – ظرف مدت پنج سال قبل از آن از چنین معافیتی استفاده نکرده باشند.

تبصره 1- کارمندان دولت که برای انجام مأموریت یکساله و یا بیشتر به خارج اعزام می شوند در صورتیکه قبل از پایان مأموریت و توقف یکساله از خارج احضار شوند مشمول شرط مدت یکسال توقف مذکور در این بند نخواهند بود.

تبصره 2- منظور از اشیاء و لوازم شخصی مذکور در این قانون اشیایی است که عرفأ فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گیرد و منظور از لوازم خانه اشیایی است که عرفأ (بصورت معمول ) مورد استفاده خانواده صاحب آن اشیاء هنگام اقامت در یک محل باشد.

توضیح اینکه:اتومبیل ، موتورسیکلت ، قایق ، کالاهای نو مشمول این مقررات نخواهند بود.

لوازم منزل نو ایرانیان خارج از کشور و یا خارجیانی که برای اقامت به ایران می آیند به شرط غیرتجاری بودن مشمول پرداخت حقوق و عوارض گمرکی خواهد بود.

مقررات مربوط به ترخیص افزار کاردستی مستعمل ایرانیان مقیم خارج از کشور با معافیت (به استناد بند 7 ماده 37 قانون امور گمرکی و ماده 22 آئین نامه اجرائی آن)

آلات و افزار دستی مربوط به کار و حرفه ایرانیان و خارجیانی که به ایران می آیند .

مشروط به اینکه :

1 ـ اشتغال آن افراد به حرفه و پیشه کار مورد ادعا به تصدیق مقامات کنسولی ایران در کشور محل اقامت قبلی آنان رسیده باشد و در نقاطی که فاقد مقامات کنسولی ایران باشد ،‌ ارائه گواهی مقامت محلی کفایت می کند.

2 ـ کالا یک ماه قبل از ورود یا نه ماه بعد از ورود آنان به گمرک برسد.

توضیح اینکه ماشین آلات و دستگاهها مشمول این مقررات نمی شود.

3-هر وسیله ای تنها یکعدد باشد.

4-مستعمل باشد (نو نباشد ).

5- قبلا از این امتیاز استفاده نکرده باشد

6- وسایل ممنوعه داخل آن نباشد  ، نیازی به تاییدیه و یا نامه سفارت نیست . البته خودرو نیز از این قانون مستثنی شده و واردات خودرو ، موتور ، قایق و … مقررات جداگانه ای دارد .  ولی درصورتیکه فرد مورد نظر میخواهد وسایل شغل تخصصی خود را نیز به ایران وارد کند (بند 7 ماده 37) نیاز است گواهی اشتغال به کار در آن زمینه را که دولت هلند تایید کرده باشد (یعنی مهر وزارت خارجه هلند روی آن باشد) و موید این باشد که فرد در آن رشته در هلند فعالیت داشته (یعنی اگر دندانپزشک است و حالا میخواهد وسایل دندانپزشکی را به ایران ببرد حتما باید در هلند کار دندانپزشکی کرده باشد )را بعد از ترجمه برای تایید به سفارت بیاورد تا گواهی مبنی بر اینکار برای وی صادر شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *